środa, 29 kwietnia 2015

Sprawozdania do Urzędu Statystycznego

Każda firma każdego roku musi wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego liczne rodzaje sprawozdań. Przykładowo są to obowiązki sprawozdawcze PL1, ankieta o warunkach pracy Z 10, a także różnorakie inne, na przykład związane z następującymi danymi:
  1. Warunkami w pracy
  2. Trendami panującymi na rynku pracy
  3. Tendencjami gospodarczymi
  4. Trendami w rozwoju firm
Urząd Statystyczny sprawdza też tematy powiązane z BHP, sprawy powiązane z wynagrodzeniami i w ogólności tym, co dzieje się na linii pracodawca - podwładny.

Opole w czołówce

Ważną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem przoduje - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu najmniej wypadków związanych z pracą. To nic niezwykłego, gdyż województwo Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, na dodatek nie jest mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, ale nie w odniesieniu do danych GUS, dlatego, że te liczone są dzieląc na 1000 zatrudnionych.

Wypadkowość w opolskiem - co może być jej przyczyną?

Na pierwszym miejscu na pewno są to widoczne działania PIP Opole, między innymi:
  1. Działania prewencyjne
  2. Spotkania dla właścicieli firm
  3. Liczne kontrole kończące się nakazami i zaleceniami
Ten ostatni podpunkt na poprzedniej liście nie jest miły, jednak jednocześnie widać, że każda kontrola z OIP Opole daje w jakiś pośredni sposób skutek w postaci bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Druga przyczyna, to większe wyedukowanie samych organizatorów zatrudnienia - dzięki dostępowi do Internetu sprawdzają, jakie mają powinności w kwestii BHP, dzięki różnym webowym narzędziom mogą także wiele sobie sami zdziałać z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Czyli - nie trzeba już wkładać tak dużo wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o BHP.
Na końcu - przyczyna niewielkiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest bardzo duża fala wyjazdów do innych krajów - za lepszą pracą. Jednocześnie pracownicy po powrocie do Polski sami nie chcą już wykonywać pracy w firmach nie spełniających norm Kodeksu Pracy i niechętnie godzą się na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz