czwartek, 30 kwietnia 2015

Sposoby na zarabianie przez Internet

Zarabianie przez Internet to bardzo gorący temat przed długi okres czasu. Coraz częściej słyszymy o wielkich zarobkach. Prawda jest, że Internet jest doskonałym miejscem do robienia interesów, ale również do dorobienia sobie do podstawowej pensji. Sposobów na zarobek jest kilka. 
Pomijając te najbardziej trafne jak skręcanie długopisów czy klikanie w reklamy, gdzie zarobimy po miesiącu 5 złotych. Choć być może dla kogoś będzie to już jakiś postęp to mimo wszystko zainteresować się czymś bardziej sprawdzonym. 
Najpopularniejszą metodą zarabiania w sieci jest oczywiście pisanie. Wszystkie formy są mile widziane. Zarówno zwykłe teksty, które nie mają sensu, ale mają słowa kluczowe. Po teksty, które mają trafiać na główną stronę internetową. 
Ceny mogą być dla niektórych niskie, ale popyt jest bardzo wysoki. Poza tym są strony, które są pośrednikami sprzedaży gotowych już tekstów – tam również możemy zarobić niemałe pieniądze. W tej pracy najważniejsza jest terminowość oraz unikalność tekstów. Pamiętajmy, że jeśli ktoś raz dostanie od nas niepoprawne teksty po czasie, to już drugi raz nie zleci nam tekstów. 
Drugim sposobem, z resztą bardzo na czasie, jest tworzenie unikalnych filmów i wrzucanie ich na YouTube’a. Zarabiamy głównie na reklamach, które pojawiają się na naszych filmikach, jeśli ktoś w nie kliknie to na naszym koncie widzimy pieniądze. Tu ważny jest pomysł i trafienie do potencjalnych odbiorców. Na kanale wypromowało się już wiele gwiazd oraz ludzi, którzy zarabiają dziś miliony rocznie. 
Kolejnym bardzo dochodowym pomysłem zarabiania przez Internet jest prowadzenie bloga. W tym przypadku zarabiamy nie tylko na reklamach. Sami otrzymujemy mnóstwo „gratisów”, które następnie należy przedstawić na naszym blogu. Za taką reklamę otrzymujemy poważniejsze profity. Poza tym wycieczki, zaproszenia itp. To jednak dotyczy głównie ludzi prowadzących blogi modowe. Jednak w Polsce bardzo popularne są również blogi kulinarne. To najpopularniejsze metody zarabiania w sieci, które mogą nas spokojnie utrzymać. A nawet podwyższyć standard naszego życia. Jeśli będziemy dobrzy w tym co zamierzamy robić to automatycznie przekłada się na ilość zleceń i wypłaty.

środa, 29 kwietnia 2015

Sprawozdania do Urzędu Statystycznego

Każda firma każdego roku musi wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego liczne rodzaje sprawozdań. Przykładowo są to obowiązki sprawozdawcze PL1, ankieta o warunkach pracy Z 10, a także różnorakie inne, na przykład związane z następującymi danymi:
  1. Warunkami w pracy
  2. Trendami panującymi na rynku pracy
  3. Tendencjami gospodarczymi
  4. Trendami w rozwoju firm
Urząd Statystyczny sprawdza też tematy powiązane z BHP, sprawy powiązane z wynagrodzeniami i w ogólności tym, co dzieje się na linii pracodawca - podwładny.

Opole w czołówce

Ważną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem przoduje - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu najmniej wypadków związanych z pracą. To nic niezwykłego, gdyż województwo Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, na dodatek nie jest mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, ale nie w odniesieniu do danych GUS, dlatego, że te liczone są dzieląc na 1000 zatrudnionych.

Wypadkowość w opolskiem - co może być jej przyczyną?

Na pierwszym miejscu na pewno są to widoczne działania PIP Opole, między innymi:
  1. Działania prewencyjne
  2. Spotkania dla właścicieli firm
  3. Liczne kontrole kończące się nakazami i zaleceniami
Ten ostatni podpunkt na poprzedniej liście nie jest miły, jednak jednocześnie widać, że każda kontrola z OIP Opole daje w jakiś pośredni sposób skutek w postaci bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Druga przyczyna, to większe wyedukowanie samych organizatorów zatrudnienia - dzięki dostępowi do Internetu sprawdzają, jakie mają powinności w kwestii BHP, dzięki różnym webowym narzędziom mogą także wiele sobie sami zdziałać z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Czyli - nie trzeba już wkładać tak dużo wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o BHP.
Na końcu - przyczyna niewielkiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest bardzo duża fala wyjazdów do innych krajów - za lepszą pracą. Jednocześnie pracownicy po powrocie do Polski sami nie chcą już wykonywać pracy w firmach nie spełniających norm Kodeksu Pracy i niechętnie godzą się na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.

środa, 22 kwietnia 2015

Współpracownicy

Praca to nie tylko nasze indywidualne czynności. Często pracujemy w grupach, a jeśli nie to i tak jesteśmy często zależni od innych współpracowników. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna i często jest ona głównym powodem do jej zmiany. 
Cóż, wpracy przebywamy średnio ok. ośmiu godzin. Jest to ok. połowy naszego dnia. Jeśli jest zła atmosfera w pracy to mało kto potrafi przez tyle godzin nie zwariować. Poza tym jest to widoczne w efektach pracy. Złe stosunki między pracownikami są bardzo wyczuwalne i nieprofesjonalne, szczególnie w instytucjach typu bank czy urzędy państwowe. 
Będąc ich klientami wymagamy od nich profesjonalizmu. Badania dowodzą, że dobra atmosfera w pracy przekłada się na większą produktywność. 
Stąd wielu przedsiębiorców organizuje wiele wyjazdów integracyjnych, by ludzie mogli się lepiej poznać i zgrać. W końcu w pracy będą musieli tworzyć zespół, który nie może nagle zacząć się kłócić przy klientach, a przy tym wykazać się brakiem profesjonalizmu. Dlatego jeśli mamy taką okazję warto skorzystać z takich wycieczek, nie oznacza to, że musimy znajdować sobie przyjaciół do końca życia, lecz jedynie ludzi, z którymi dobrze będzie nam się układała współpraca. 

środa, 15 kwietnia 2015

Absolwent na rynku pracy

Liczba osób bezrobotnych rośnie, także wśród ludzi wykształconych. Dziś zdana matura, a tym bardziej studia nie dają nam pewnej pracy w zawodzie. Niestety. Pracodawcy mają dość paradoksalne wyszukiwania nowych pracowników – najlepiej młoda osoba, z wyższym wykształceniem, z kilkuletnim doświadczeniem i gotowa pracować po godzinach. 
Wiadomym jest, że absolwentom coraz gorzej szuka się pracy. Kończą oni niekiedy bardzo trudne kierunki, a pracy nie ma, bo nie masz doświadczenia. W takim razie gdzie to doświadczenie nabyć? Wynika więc, że po kilku latach studiów najlepiej byłoby przez kolejne kilka lat przyjąć pracę-wolontariat, by zdobyć owe doświadczenie. 
Ale z czego żyć? 
Cóż, to już nikogo nie interesuje. Jeśli chcemy być wziętymi absolwentami na rynku pracy starajmy się wybierać zawody przyszłościowe, bądź takie, w których już teraz brakuje chętnych do pracy. Jednym z nich są lekarze, którzy już na studiach są podkupywani przez szpitale. Mogą oni wybierać w ofertach, gdyż jest na nich spore zapotrzebowanie zarówno w Polsce jak i zagranicą. 

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Przegląd wydarzeń na rynkach kapitałowych

Rynek akcji

Luty był dobrym okresem dla inwestorów funduszy inwestujących kapitał na polskich papierów wartościowych. WIG podrożał wtedy o dwa procent z okładem. We wzrostach swoje zasługi miały głównie średnie i mniejsze firmy, bowiem indeks giełdowych tych największych (WIG20) wzrósł tylko o 1%, kiedy indeks tych mniejszych sWIG80 niemalże o 6%. Czyli: nastąpiło odwrócenie tendencji z ubiegłego roku.. Perspektywy dla światowych rynków akcji wydają się być lepsze w bieżącym roku. Bieżący rok przyniesie prawdopodobnie lekkie przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (według informacji MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednocześnie w większości obszarów gospodarczych rozsądnie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków.
Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale wg nas nie są tak duże by trzeba było się bać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Zarazem szczytowo wyśrubowane ceny papierów dłużnych w najważniejszych regionach i wiążące się z tym małe szanse na wysoki zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać znaczną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.
U nas prognozujemy, że rośnie szansa na utrzymanie w przyszłości przewagi mniejszych firm nad „grubasami”. Naszym zdaniem w segmencie małych firm łatwiej o szybszą poprawę wyników finansowych, a wyceny są atrakcyjne. Szanse na wyższy zarobek to także tradycyjnie w tym przypadku większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na wahania sentymentu i kierunku w którym płynie pieniądz (więcej o tym - źródło).

Sytuacja w Ekonomii

Luty nie przyniósł ważkich wydarzeń, jakie mogłyby odmienić naszą prognozę możliwości ekonomicznych dla kraju. Wciąż konsekwentnie jesteśmy na stanowisku, że na początku obecnego roku przekrojowo atmosfera dla inwestorów jest ok, przy możliwości jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w kolejnych kwartałach. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału ubiegłego roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r i był kreowany przez popyt wewnętrzny (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Obniżył zaś skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 oczekujemy przynajmniej stałego tempa wzrostu popytu krajowego a nawet niewielkiego przyspieszenia. Znaczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu UE na lata 2014-2020.
fundusze marzec 2015
Również w zakresie handlu zagranicznego da się oczekiwać pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia koniunktury w Unii (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć osłabieniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Dzięki utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a ponadto pod wpływem licznych europejskich banków centralnych zmierzających do obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej niedawno ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada dała do zrozumienia, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja zamiarów Rady zdaje się bardzo prawdopodobna i w najbliższym okresie nie spodziewamy się zmian oprocentowania wierzytelności.

Rynek papierów dłużnych

Jednym z bardziej istotnych czynników mających wpływ na sytuację na rynku długu jest polityka banków centralnych. Dla rodzimego rynku najbardziej liczą się trzy organizacje. Pierwsza, Rada Polityki Pieniężnej (RPP), obniżyła niedawno główną stopę procentową o 50 pkt. i zarazem wyraźnie powiedziała, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Właściwie dla obligacji skarbowych rokująca jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową. Rynek już wcześniej wziął pod uwagę marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze wydaje się, że nie będzie już kolejnych.

piątek, 3 kwietnia 2015

Myślenie w języku obcym

Nauka słówek większości nie sprawia problemu, nieco gorzej jest z gramatyka, wymową czy pisownią, ale z pewnością każdy początkujący zgodzi się, że największym wyzwaniem jest myśleć w obcym języku. 
Zazwyczaj wygląda to tak, że na lekcjach np. angielskiego w myślach tworzymy zdanie po polsku, a następnie próbujemy je przetłumaczyć. To oczywiście naturalne, jednak z czasem trzeba to zmienić. Będąc zagranicą możemy zwyczajnie nie mieć czasu na to, by każde zdanie tłumaczyć, jedno po drugim. Mimo tego, że to ciężki proces, to jest on jak najbardziej do wykonania. Po pierwsze musimy w każdej dogodnej sytuacji mówić w danym języku. Jeśli np. robimy sobie śniadanie opisujmy je, najlepiej na głos, od razu. Po drugie należy zawsze mieć pod ręką książki do języka, którego się uczymy i wszystkie inne dodatkowo pomocne. Głównie należy dużo czytać i słuchać. Jeśli słuchasz rano wiadomości to zamiast radia polskiego słuchaj np. radia w języku hiszpańskim. Jeśli spełnimy te dwa punkty to bardzo możliwe, że szybko nauczymy się myśleć w danym języku i opanujego go perfekcyjnie.