niedziela, 4 lipca 2010

Który produkt finansowy to ta odwrotna hipoteka?
Co to jest kredyt pod zastaw nieruchomości, mniej więcej każdy człowiek wie. Bank lub "SKOK" udziela pożyczki na znaczną kwotę, pożyczkobiorca posługując się pieniędzmi z kredytu kupuje mieszkanie lub dom, a w następnej kolejności reguluje w ratach wzięty dług.Ale czym w związku z powyższym jest odwrócona hipoteka?


dom w tymiankuWięc polega to na tym, iż można sprzedać instytucji finansowej posiadaną nieruchomość mieszkaniową, za pieniądze proponowane przez tę instytucję, w tej chwili instytucja wypłaca czy to jednorazowo całość pieniędzy, czy to wypłaca jakąś część umówionej kwoty w okresie ustalonym z sprzedawcą mieszkania ilość lat. Najważniejsze, iż osoba, będąca dotychczasowym właścicielem nieruchomości może przebywać w nim aż do swoich ostatnich dni.
Równolegle bank przyjmuje na siebie ryzyko, iż nieruchomość mieszkalna przetrwa do momentu, kiedy będzie mógł nią w pełni zarządzać. Zapewne z tej przyczyny szacuje się, iż kwoty za obiekt budowlany, którą może dostać upłynniający właściciel, sięgną w najlepszym razie sześćdziesiąt procent ówczesnej wartości.
Jednakże jest to przyzwoita możliwość dla emerytów, którzy chcieliby powiększyć otrzymywaną emeryturę, a nie wiedzą komu, ewentualnie nie chcą ofiarować posiadanego majątku dzieciom albo wnukom. Przyjmując, iż po osiągnięciu uprawnień emerytalnych, możemy oczekiwać emerytury stanowiących od 30 do 60 procent ostatniej wypłaty, którą otrzymamy w pracy zawodowej, odwrócona hipoteka jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, które w życiu emeryta może wiele zmienić.